Szlak Tajemniczych Podziemi
Podziemia dolnośląskich twierdz i zamków, korytarze nieczynnych obecnie kopalni, jakie w górzystych partiach regionu drążono w zboczach w poszukiwaniu złóż różnego rodzaju kruszców i surowców naturalnych, skrywają jeszcze niejedną tajemnicę i nierozwiązaną zagadkę. Między innymi dlatego też wycieczka trasą Szlaku Tajemniczych Podziemi, obejmującego jedne z najciekawszych i najczęściej odwiedzanych lokalizacji w województwie, to niesamowita podróż nie tylko w głąb dolnośląskiej ziemi, ale przede wszystkim – lokalnej, niekiedy niezwykle dramatycznej i tragicznej, historii.
Jakie obiekty znajdziemy na mapie dolnośląskich podziemi?
Dwie ważne, pochodzące z czasów pruskich twierdze warowne – w Kłodzku i Srebrnej Górze – wchodzące w skład linii umocnień, jakie w XVIII wieku budowano na zajętym przez wojska Fryderyka Wielkiego Dolnym Śląsku.
Wprawdzie historia kłodzkich fortyfikacji sięga przynajmniej XVI wieku, jednak to przeprowadzona za panowania pruskiego przebudowa twierdzy nadała jej znany nam współcześnie kształt. Udostępnione turystom podziemia obejmują zarówno wydrążone pod twierdzą tunele, których długość sięga około kilometra, jak również korytarze pod kłodzką starówką, niegdyś służące mieszczanom do celów magazynowych, handlowych, a w razie konieczności – także obronnych, dziś natomiast tworzące niezwykle ciekawą Podziemną Trasę Turystyczną.
Z kolei w twierdzy w Srebrnej Górze, jednej z najnowocześniejszych w XVIII-wiecznej Europie, wzniesionej od podstaw na rozkaz pruskiego króla, z potężnym i budzącym zasłużony podziw Donjonem, można zwiedzać, poza dziedzińcem, koroną fortu i punktami widokowymi, m.in. usytuowane pod ziemią kazamaty.
Sztolnie Walimskie – kompleks „Rzeczka”, tworzony przez trzy połączone ze sobą poprzecznymi halami korytarze o długości ok. 500 metrów, to jedna z trzech udostępnionych turystom lokalizacji. Do dziś niedostępne pozostają oddzielone zawaliskami jeszcze dwa kolejne pomieszczenia lub tunele.
Drugim z ważnych punktów na mapie jest Podziemne Miasto Osówka w Głuszycy, gdzie odwiedzający obiekt goście mają do przejścia ok. 1500 metrów tuneli, hal, bunkrów i wyrobisk.
Nie mniej zagadkowe i tajemnicze okażą się, powstałe także jako część projektu „Riese”, tunele i korytarze pod Zamkiem Książ. Jeśli nie wiadomo, czy budowane w Górach Sowich podziemia faktycznie miały służyć za kryjówkę dla pracujących nad „cudowną bronią” naukowców niemieckich, w przypadku wałbrzyskich podziemi możemy przypuszczać, że ich ogromne rozmiary podyktowane były chęcią przekształcenia Zamku w kwaterę dowódczą Hitlera, co wiązało się z przeniesieniem w to miejsce całego sztabu wojskowego.
Sztolnie Walimskie „Riese”
Szlak Tajemniczych Podziemi to również przystosowane do zwiedzenia dawne kopalnie, które same w sobie stanowią świadectwo sięgających wiele wieków wstecz tradycji górniczy w regionie. Tak jest choćby ze Starą Kopalnią Uranu w Kletnie, pozostałością po rabunkowym i niezwykle niebezpiecznym wydobyciu tego radioaktywnego surowca w latach 1948-1953 (niektóre z korytarzy już w średniowieczu służyły górnikom do poszukiwania m.in. żelaza i srebra). Udostępnione turystom fragmenty sztolni nr 18, w której zobaczyć można pięknie prezentujące się wystąpienia minerałów (fluorytu, kwarcu, ametystu), są obecnie w pełni bezpieczne.
Jeszcze bogatszą tradycją pochwalić się może Kopalnia Złota w Złotym Stoku, o której pierwsze wzmianki pojawiają się w źródłach niemal 800 lat temu – współcześnie zwiedzenie obejmuje przejście przez fragment Sztolni Gertrudy, skarbiec przedstawiający ilość wydobytego w kopalni złota, tzw. chodnik śmierci, jak również Muzeum Przestróg, Uwag i Apeli.
Mapę punktów na Szlaku Tajemniczych Podziemi uzupełniają jeszcze dwa, równie fascynujące miejsca – Stara Kopalnia, Centrum Nauki i Sztuki w Wałbrzychu, największy tego typu obiekt poprzemysłowy w Polsce, który powstał w nieczynnej od lat Kopalni Węgla Kamiennego „Julia”, oraz Kopalnia Św. Jana w Krobicy, funkcjonujący w przestrzeniach dawnej kopalni św. Jana, która przez kilka wieków była miejscem pracy górników wydobywających m.in. cynę i kobalt.
Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu
Kopalnia Św. Jana w Krobicy