Twierdza Srebrna Góra

Unikatowy obiekt w skali dziedzictwa kulturowego Europy

Twierdza Srebrna Góra jest unikatowym obiektem w skali militarnego dziedzictwa kulturowego Europy i jedną z najważniejszych atrakcji Dolnego Śląska. Największy podziw budzi potężny Donjon, jeden z najciekawszych obiektów fortyfikacji epoki nowożytnej. Rozległość całego zespołu i jego lokalizacja na szczytach zalicza srebrnogórską warownię do największych górskich założeń obronnych naszego kontynentu. Podczas pobytu odwiedzający goście mają możliwość spotkać się z przewodnikiem – żołnierzem, który w interesujący sposób przedstawia historię i ciekawostki Twierdzy. W programie zawarte jest m.in. zwiedzanie kazamat, w tym z podziemnym ujęciem wody wraz ze studnią (53 m głębokości wykute w skale) i mechanizmem poboru, podziemnym mostem zwodzonym, przejście przez najgłębszą fosę w Polsce. Dorośli, dzieci, czy młodzież pozna również cały wachlarz artylerii fortecznej stosowanej do obrony twierdzy wraz z wystrzałem z repliki największego na Śląsku działa. Wszystkie atrakcje i ekspozycje przygotowano tak by nie zmęczyć i zanudzić odbiorców, wręcz przeciwnie by pozwolić na przeniesienie się w czasy XVIII wiecznego funkcjonowania górskiej fortecy.

Polecamy:

  • Nocne zwiedzanie twierdzy.
  • Ciekawe propozycje dla zorganizowanych grup szkolnych.
  • Punkt widokowy na koronie Donjonu.
  • Święto Twierdzy (druga sobota czerwca).

Do Twierdzy prowadzi malowniczo położona, wznosząca się kręta droga, wyłączona z ruchu pojazdów, której pokonanie zajmuje ok 15 min zaczynając od parkingu na przełęczy Srebrnogórskiej.

p

Twierdza Srebrna Góra
ul. Kręta 4, 57-215 Srebrna Góra
tel. 74 818 00 99, 512 922 577

www.forty.pl

GPS: 50° 34′ 28.123, 16° 38′ 34.721

}

Od 1 lipca do 31 sierpnia Twierdza otwarta jest o godzinę dłużej, czyli w godz. 10.00 – 19.00.

Codziennie odbywa się zwiedzanie Twierdzy z przewodnikiem ubranym w mundur żołnierza historycznego regimentu z epoki napoleońskiej. Czas trasy z przewodnikiem ok. 1h. 15 min.

Ostatnie zwiedzanie z przewodnikiem odbywa się:

ok. godz. 16.30 (od 1 kwietnia do 31 października)
w lipcu i sierpniu ok. godz. 17.30
ok. godz. 15.30 (od 1 listopada do 31 marca)

Twierdza jest nieczynna w Niedzielę Wielkanocną, 1 listopada oraz 24-25 grudnia.

Ceny biletów – zwiedzanie z przewodnikiem:
normalny – 40,00 zł
ulgowy – 30,00 zł (dzieci, młodzież ucząca się, studenci, emeryci, renciści).

Dzieci do 4 lat: bezpłatnie

Bilet wstępu roczny: 100,00 zł*

*Ważny za okazaniem dokumentu tożsamości. Bilet nie obejmuje pakietów ponadpodstawowych i imprez biletowanych

Czas zwiedzania z przewodnikiem ok. 1h. 15 min.

s

Temperatura w części podziemnej Twierdzy wynosi przez cały rok około 10⁰C , dlatego sugerujemy zaopatrzyć się w ciepły ubiór. Teren Twierdzy nie jest gładką ścieżką. Jest nierówny i miejscami trudny. Zalecamy obuwie trekkingowe lub sportowe.